بهترین نوع سوله

آیا با بهترین نوع سوله آشنا هستید؟ آیا می دانید سوله ها چه نقش مهمی دارند و برای چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرند؟ با کاربرد سوله و مزیت استفاده از آن آشنا هستید؟ سوله ها نوعی عملیات عمرانی هستند که منجر به ساخت سالن هایی بزرگ میشوند؛ برای مثال سوله صنعتی که برای انجام کارهای صنعتی ساخته می شود. سوله خود دارای انواع مختلفی است که هر کدام کاربردهای متنوعی دارند. معمولا انواع سوله ها را با توجه به مواردی از جمله کاربری، نقشه کارگاهی ، متراژ و متریال مورد نظر تولید می کنند. اما برای درک بهتر و انتخاب بهترین نوع سوله ابتدا با انواع سوله آشنا شوید.

آشنایی با بهترین نوع سوله ها

بهترین نوع سوله ها کدامند؟ سوله ها به عنوان یکی از سازه های فلزی جهت صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. اما اگر به دنبال بهترین نوع سوله متناسب با کار خود هستید ابتدا باید با تمامی انواع سوله ها آشنا شوید. حال این سوله دست دوم و یا نو را می توان بر اساس پارامترهای مختلفی تقسیم بندی کرد. حال یکی از تقسیم بندی ها بر اساس نوع شکل و ظاهر سوله ها است که شامل:

 • سوله قوسی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای C.H.S

سوله های قوسی شکل همانگونه که از نامشان پیداست به صورت قوسی طراحی می شوند و اما در این طرح به جای ستون I با مقطع متغیر، ستون از مقاطع ساختمانی H.S.S استفاده می کنند. این ستون ها در دو سمت در بالا، با کمک براکت های تقویتی با افزایش مقطع، لنگر قاب رل کنترل می کنند. به نوعی تیرها در این نوع قاب سوله از یک جفت مقطع C.H.S قوس دار به وجود می آیند. اما از مهمترین مزیت های این طرح از سوله ها می توان به ظاهر زیبا، وزن کم، مقاومت بالا و حذف محدودیت های معماری آن اشاره کرد.

 • سوله هشتی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای C.H.S

اما دیگر سوله بسیار زیبا و پرکاربرد دیگر از لحاظ شکل ظاهری شامل، سوله هشتی با تیر هایی با مقاطع دایره ای  c.h.s می باشد. در این طرح از سوله ها نیز معمولا به جای کاربرد ستون I با مقطع متغیر، ستون ها را با مقاطع ساختمانی H.S.S انتخاب می کنند. این ستون ها نیز در دو سمت در بالا، با کمک براکت های تقویتی با افزایش مقطع، لنگر قاب کنترل خواهند شد. زیبایی، وزن کم، مقاومت بالا و حذف محدودیت های معماری نیز از ویژگی های این سقف ها نیز شمرده می شود. درواقع از لحاظ شکل یکی از بهترین انواع سوله ها محسوب می شود.

سوله هشتی

 • سوله هشتی با تیر ساخته شده از مقاطع H.S.S ویژه دهانه های ۱۸-۱۲ متر

اما از مدل های دیگر سوله دیگر می توان به این مدل و طرح ها اشاره کرد. این طرح سوله دارای قاب هشتی جهت دهانه های کوچک ۱۲ تا ۱۸ متر کاربرد خواهد داشت. درواقع از قاب سوله، تیر و ستون از پروفیل H.S.S با مقطع مستطیل شکل و ابعاد یکسان کاربرد دارند. وزن پایین، نصب راحت، استحکام بالا و زیبایی طرح از مزیت این تیپ سوله ها به شمار می رود.

 • سوله قوسی با تیر ساخته شده از تیر ورق

این طرح نیز یکی از بهترین نوع سوله ها محسوب می شود اما بهترین برای چه کاربردی و از چه لحاظ؟ معمولا در در این طرح تیر قوسی I با مقطع متغیر و ستون H.S.S استفاده می کنند. به نوعی لنگر قاب در دو سمت در بالای ستون، با کمک براکت های تقویتی با افزایش مقطع، کنترل می شوند. این نوع سوله مقاومت بالاتری نسبت به دیگر سوله ها دارد.

 • سوله هشتی با تیر ساخته شده از تیر ورق

در این طرح نیز همانند دیگر طرح های سوله، از تیر I با مقطع متغیر و ستون H.S.S استفاده می کنند. حال لنگر قاب در دو سمت در بالای ستون، با کمک براکت های تقویتی با افزایش مقطع، کنترل خواهد شد. این مدل سوله نیز بسیار کارآمد و مقاوم است و پیاده سازی آن بسیار راحت می باشد.

مزایای استفاده از بهترین انواع سوله

سوله ها انواع مختلفی دارند که این تقسیم بندی می تواند بر اساس نوع کاربرد، شکل ظاهری اسکلت، نوع مدل و … انجام شود. اما آیا می دانید بهترین نوع سوله کدام است؟ آیا می دانید یک سوله درجه یک چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد؟ دلیل محبوبیت سوله ها چیست؟

 • برقراری استحکام متناسب با نیاز طراحی مورد نظر در سازه وجود دارد. درواقع سازه سوله میزان مقاومت لازم متناسب با میزان مقاومت خواسته شده را دارد.
 • سازه سوله ها قابلیت برطرف نمود اشکالات ذاتی را دارد. درواقع امکان پرهیز از عیوب ذاتی ساز ‎های تیر ورقی سوله برای شما مهیا است.
 • در بهترین نوع سوله طراحی و اجرای ساز ‎هایی با ابعاد بزرگ و بسیار قابل توجه وجود دارد. البته اصلی ترین ویژگی سوله ها همین است که قابلیت طراحی در ابعاد بزرگتر را دارند.
 • فونداسیون سوله ها در مقایسه با ساز ‎های دیگر سبک تر است و این سبک بودن خود یک مزیت بزرگ محسوب می شود.
 • سازه سوله در برابر تمامی عوامل طبیعی ایمنی بسیار زیادی دارد. به نوعی در برابر عوامل مخرب محیطی همچون زلزله از خود استحکام نسبتا بالایی نشان خواهد داد.
 • از دیگر مزیت های سوله ها می توان به انعطاف پذیری زیاد آن ها اشاره کرد. این انعطاف پذیری کمک می کند تا سوله به بهترین شکل ممکن اجرا شود و حتی مقاومت و طول عمر بالایی از خود نشان دهد.
 • سازه های سوله قابلیت اجرا در اشکال مختلف را دارند. این ایجاد تنوع شکل اول اینکه باعث افزایش تقسیم بندی و در نتیجه حق انتخاب بیشتر کاربران می شود و هم اینکه باعث افزایش زیبایی بصری می گردد.
 • توجه داشته باشید که بهترین نوع سوله، سوله ای است که در ساخت آن امکان استفاده از مصالح متنوع خواهد بود. چه بسا اینکه در تمامی انواع سوله ها چنین مزیتی وجود دارد.

مزایای استفاده از بهترین انواع سوله

انواع سوله بر اساس کارآیی

اگر به دنبال بهترین نوع سوله هستید شما باید با تقسیم بندی های مختلف سوله ها آشنا شوید. آشنایی با بهترین نوع سوله به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک بسیار زیادی خواهد کرد. اما سوله ها را بر اساس نوع کارآیی به چند دسته تقسیم می کنند که شامل موارد زیر است. برای تهیه سوله ارزان، سوله صنعتی ، خرید سوله دست دوم و …. می توانید از انواع سوله بر اساس کارآیی استفاده کنید.

 • سوله های کارخانه

سوله های کارخانه پرکاربردترین نوع سوله هایی هستند که ساختارهای مستحکم و کاملی دارند. این سوله هو در اندازه ها و اشکال مختلف هستند که مونتاژ و جداسازی آن ها نیز به سادگی صورت می گیرد.

 • سوله های سفارشی

سوله های سفارشی معمولا در شرایط خاص و جهت نگهداری محصولاتی خاص اجرا می شود‌. در اجرای این نوع سوله ها نیاز به فضایی در دما و فشار خاص جهت نگهداری محصول مورد نظر است‌

 • سوله های پیش ساخته

سوله های پیش ساخته نیز همان سوله های صنعتی هستند که ابتدا اجرا و در پایان تحویل کاربران داده می شوند. این سوله ها با ابعاد بسیار دقیق و با استفاده از مواد با کیفیتی طراحی می شوند و نیاز به نگهداری زیادی نخواهند داشت.

 • سوله های جعبه ای

دیگر مدل سوله ها یا بهترین نوع سوله نیز شامل سوله های جعبه ای است. این سوله ها همان سازه های فولادی هستند که استحکام دوام و مقاومت بالایی در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی مختلف دارند. بیشتر برای نیروگاه های برق و … مناسب هستند.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!