تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی

تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی باعث می شود تا شما بدانید که کدام یک به عنوان سوله ارزان گزینه مناسبی است و چگونه می توان یک سوله صنعتی مناسب را با هزینه کمتر راه اندازی کرد. در ابتدا به این نکته توجه کنید که به یک سازه فلزی صنعتی که با دهانه های تقریبا بزرگ و همراه با سقف شیب دار، قوسی ساخته می شود سوله گفته می شود. محاسبات مهندسی مهمترین معیار برای ساخت اصولی سوله است. بسیاری ممکن است این نوع سازه را با نام Gable Vents یا Ridge Vents در بازار بشناسند. به خاطر استفاده های متفاوت امروزه می توان مدل های گوناگونی را مشاهده کرد و مورد کاربرد قرار داد. در ادامه به تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی خواهیم پرداخت.

تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی

آیا میدانید تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی چیست ؟ در مورد  ساخت سوله به این نکته دقت کنید که محاسبات دقیق تاثیر بسیار ویژه برروی نتیجه ساخت سوله می گذارد. هرگونه بی دقتی می تواند خسارات اقتصادی بالایی را به وجود آورد. چنانچه پایداری و دوام سازه بالا باشد، سوله را می توان یک سوله با کیفیت در نظر گرفت. در زمان طراحی سوله خرپایی عمدتا قاب سوله را در فاصله سه متری در کنار یکدیگر قرار می دهند. قرارگیری این چنینی باعث می شود تا به میلگرد ضخیم احتیاجی نباشد و بتوان به صورت برابر نیروی سازه را مشخص نمود و در سوله تیرورقی قاب ها اینچنین  فاصله گذاری نمی شوند و شش متری را باید در نظر بگیرید. اینگونه تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی مشخص می شود.

مزایای سوله خرپایی چیست ؟

از جمله تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی به خاطر مزایای هرکدام است که در مزیت های سوله خرپایی ازفولاد بسیار کمتر استفاده می شود و می توان از فضا به شکل جدی استفاده کرد. هیچگونه محدودیت خاصی برای دهانه و ارتفاع سازه وجود ندارد و قیمتی که شما برای ساخت این سازه برآورد می کنید بسیار پایین است و به همین دلیل برای خرید سوله دست دوم بسیار مقرون به صرفه است.  با این وجود 15 درصد از سازه تیرورقی قیمت ارزان تری محاسبه می شود و بخاطر نصب و راه اندازی آسانی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

جزء سازه های سبک وزن قرار گرفته است  و در مقابل زلزله دوام بالایی دارد. بدون دمونتاژ به جابجایی سوله می توانید اقدام کنید به واسطه آیین نامه مقررات ملی ساختمان طراحی این سوله انجام می شود شما در انواع شکل های هندسی میتوانید از این سوله برای طراحی استفاده کنید. معماری آن فوق العاده منعطف است. مهم تر از همه در صنایع ورزشی، تفریحی، مسکونی، تجاری می توان از این سوله استفاده نمود. شما جهت نصب به متخصص نیازی ندارید.

مزایای سوله تیرورقی چیست ؟

شما این سوله را به صورت  طبقاتی می توانید بسازید و از قابلیت بازیافت قطعات آن بهره ببرید. با انواع جرثقیل های سقفی می توانید کار کنید. البته سازه خرپایی نیز تحمل وزن جرثقیل را به خوبی دارد و در سازه های خرپا می توانید از انواع اشکال هندسی استفاده کنید که صددرصد ظاهر زیباتری دارد.در ساخت و طراحی سازه  تیرورقی تنها از طرحی هیا قوس و شیبدار می توانید استفاده کنید. سوله دست دوم را با توجه به می توانید تشخیص دهید کدام سوله مناسب تر است.

مزایای سوله تیرورقی چیست ؟

تفاوت پوشش سقف سازه ها چگونه است؟

در مورد پوشش سوله خرپا شما می توانید از دو گزینه نورگیر و پوشانه های مسدودکننده نور استفاده کنید. در حالت نورگیر شما معمولا از ورق پلی کربنات، شیشه استفاده می کنید. پوشش مسدودکننده را از ساندویچ پانل، ورق گالوانیزه، ورق پی وی سی می سازند و  در سازه های تیرورقی اما جهت پوشش سقف از ورق گالوانیزه و یا ساندویچ پانل امروزه استفاده می کنند.

کاربرد انواع سازه تیر ورقی و خرپایی

تیر ورقی : برای مرغداری ها، آشیانه ها، کشاورزی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

خرپایی : سازه های ورزشگاهی، گاوداری ها، سازه های صنعتی، سردخانه ها، ساختمان انبارها، سازه اسکان های اضطراری، خطوط تولید، سازه استخر و بسیاری از موارد دیگر را می توان در نظر گرفت. توجه داشته باشید که با توجه به نوع استفاده و کاربرد تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی  مشخص می شود و همچنین برای ساخت مقرون به صرفه به همین موارد باید توجه نمود.

معایب سوله خرپایی و تیرورقی

سوله خرپایی به لحاظ کیفیت قابل قبول خود و همچنین استفاده از تمامی قوانین نظام مهندسی توانسته یک سازه سبک و مقرون به صرفه شناخته شود که  البته کیفیت مهم ترین نکته آن محسوب می شود شاید تنها ایراد این سوله دهانه ای باشد که زیر ۱۸ متر مورد استفاده قرار می گیرد و در تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی  نسبت به تیر ورقی قیمت بالایی است.

سوله تیر ورقی را جزء سوله هایی قدیمی می شناسند که سوله های جدید با تکنولوژی ساخت خود صددرصد امکانات بیشتری را به نمایش می گذارد. وزن بالا و قیمت بالا از جمله معایب این سوله نسبت به سوله خرپایی است.

معایب سوله خرپایی و تیرورقی

سخن پایانی !

تفاوت سوله خرپایی و تیر ورقی در این مقاله به راحتی به آن پرداخته شد. سعی کردیم به صورت مختصر و مفید اطلاعات قابل قبولی را در اختیار شما قرار دهیم. اینگونه شما با دقت بیشتری سوله مورد نظر خود را انتخاب می کنید .همانطور که گفته شد سوله خرپایی با نام های سوله سبک ، سوله HSS ، سوله سبک قوسی نیز مورد کاربرد واقع می شود و سوله تیر ورقی با نام های  سوله سنتی ، سوله سنگین نیز از آن یاد می کنند. ساخت سوله خرپایی در ایران حدودا ۱۰ سال است که توانسته مورد استفاده قرار گیرد ولی  در اروپا حدودا ۳۰ سال  است که مورد استفاده است.

برای ساخت سوله خرپایی باید به طراحی و بعد از آن  فونداسیون سازی و سپس ساخت و در آخر آماده سازی و نصب توجه کنید که البته این مراحل به نظارت متخصص و مهندس ماهر نیازمند است. طراحی مهمترین قسمت ساخت این سوله استدر طراحی ظاهر سوله بسیار نقش دارد. انواع سازه خرپایی جزء ارزان ترین ها هستند. بهترین و با کیفیت ترین متریال را برای روش ساخت می توان در نظر گرفت. با مصرف کم فولاد قیمتی مقرون به صرفه دارند و به همین دلیل تا این حد مورد استفاده وکاربرد قرار گرفته است.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!