تفاوت سوله  ubm و خرپا

آیا با تفاوت سوله ubm و خرپا آشنا هستید؟ آیا می دانید سوله چیست و چه کاربردی می تواند داشته باشد؟ با خرپاها و کاربرد آن ها آشنا هستید؟ تا چه حد جهت آشنایی بیشتر با این دو مبحث از خود علاقه نشان می دهید؟ سوله یکی از انواع روش های ساخت است که از این سازه بزرگ‌ جهت ساخت و سازهایی با فضای بزرگ استفاده می شود. اما خرپا نیز قسمتی از یک سازه اسکلتی محسوب می شود که مزایای بسیار زیادی دارد. ساخت و اجرای هر یک از این موارد، دارای مزیت های بسیار ی می باشد که اما بهتر است درباره تفاوت سوله ubm و خرپا، مفهوم هریک بیشتر آشنا شوید. در نتیجه با توجه به در نظر گرفتن تمامی جوانب بگویید کدام را انتخاب کنیم؟

تفاوت سوله  ubm و خرپا

قبل از آنکه درباره تفاوت سوله ubm و خرپا بررسی هایی داشته باشیم، ابتدا بهتر است با مفهوم خرپا و حتی سوله ubm به خوبی آشنا شویم‌. این شناخت بهتر، به شما کمک می کند تا به خوبی به تفاوت سوله ubm و خرپا بپردازیم. سوله های خرپا و ubm می توانند به عنوان سوله ارزان ، سوله دست دوم و سوله صنعتی نیز محسوب شوند. اگر قصد خرید سوله دست دوم دارید توصیه می کنیم این نوع از سوله ها را بررسی کنید.

خرپا

خرپا‌ها، نوعی از سازه های فلزی مثلثی‌ شکل محسوب می شوند که در ساخت و سازهای سازه ای مورد استفاده قرار می گیرند. بی شک افرادی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند، به خوبی با مفهوم خرپا و حتی کاربرد آن آشنا هستند. این قسمت از سازه های فلزی که جزو اعضای چهار چوب سازه ها هستند، وزن اعمال خارجی را متحمل شده و در معرض نیروهای اصلی محوری قرار می دهند. اما خرپا‌ها خود از قسمت های مختلفی تشکیل می شوند که شامل خرپاهای مسطح، خرپاهای ساده و خرپا‌های فضایی می باشد. در نوع خرپاهای مسطح و ساده معمولا بارهای خارجی به اعضا در همان سطح اعمال خواهد شد؛ اما در صورتی که در خرپاهای مدل فضایی، اعضا در سه بعد از فضا مورد جهت دهی قرار می گیرند.

اگر قصد خرید سوله دست دوم را دارید بهتر است بدانید که اعضا‌ی سازه فولادی در معرض نیروهای محوری قرار گرفته اند و به سبب وجود اعضای انعطاف‌ پذیر کارایی بالایی نیز دارند. این قسمت ها در برابر بارهای خارجی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند و حتی گاهی به منظور پوشاندن دهانه های بزرگ از آن ها استفاده می کنند. به نوعی هزینه اجرای خرپاها بسیار اقتصادی بوده و در زمینه ساخت سازه های فضایی بیشتر به کار می آیند. خرپاها را در انواع ساخت و سازها صنعتی یک طبقه، سقف های بلند، سقف ساختمان های چند طبقه و … به کار می برند.

خرپاسوله UBM

سوله UBM، همان سوله های قدیمی اما با مقاومت و قابلیت بیشتر هستند. این نسل جدید از سوله ها بسیار سبک می باشند و با توسعه تکنولوژی با کیفیت بهتری طراحی می شوند. ساخت و اجرای سوله ubm بسیار سریع صورت می گیرد؛ چرا که به هنگام ساخت این سوله ها از دستگاه هایی نظیر سوله UBM استفاده می کنند. این دستگاه ها علی رغم افزایش سرعت ساخت تا حدودی قیمت ها را نیز کاهش می دهند. اما نکته بسیار مهم، زیبایی سوله ها است که قطعا پس از کیفیت و قیمت نوبت به زیبایی می رسد. سوله های UBM در بین تمامی سوله ها از لحاظ زیبایی جایگاه بسیار ویژه ای دارند. این نوع سوله، از قانون ستون بندی تبعیت نمی کند، بلکه جهت ساخت این نوع سوله از ستون استفاده نمی کنند. معمولا در زمان هایی نیاز به اجرای سریع سازه هایی مقاوم و ایمن دارید، می توانید از سوله یو بی ام استفاده کنید. ناگفته نماند که این سوله ها و حتی خرپاها همگی دارای استاندارد می باشند و طبق آیین نامه و استانداردها بایستی طراحی شوند. برای خریدی اقتصادی تر بهتر است به دنبال سوله دست دوم بروید .

تفاوت ساختاری در سوله ubm و خرپا

سوله ubm و خرپا هر دو یک روش ساخت و ساز در سازه های اسکلتی هستند که هر مزایا و حتی معایب خاصی دارند. اما شاید یکی از مهمترین دغدغه های اکثر کاربران آشنایی با تفاوت سوله ubm و خرپا می باشد. این شناخت بیشتر، بهتر می تواند شما را راهنمایی کند. اما تفاوت سوله ubm و خرپا عبارتند از:

 • سوله ubm ساختار عجیبی دارد و مشابه سوله های تیرورقی هستند. معمولا این سوله را از ورقه های فولاد اجرا می کنند اما اجزای سوله های یو بی ام با کمک پیچ و مهره به یکدگر متصل می شوند. اما در صورتی که ساختار خرپا اینگونه نیست و کاملا با سوله یو بی ام متفاوت می باشد.
 • توجه داشته باشید که انواع خرپاها را با استفاده از قوطی های پروفیل شکل می دهند؛ اما سوله های سوله های یو بی ام چنین نخواهد بود.
 • از دیگر تفاوت سوله ubm و خرپا این است که جهت اجرای خرپاها می توانید از جرثقیل های سقفی استفاده کنید؛ اما برای سوله های یو بی ام چنین امکانی وجود ندارد.
 • سوله های خرپایی وزن نسبتا سبکی دارند و این خاص ترین ویژگی آن ها محسوب می شود. دلیل این وزن سبک، موادی است که به هنگام تولید خرپاها از آن ها استفاده می کنند. اما سوله یو بی ام نسبت به خرپاها وزن بالاتری دارد و قطعا این وزن نیز نتیجه موادی است که در تهیه آن ها به کار می برند.

تفاوت ساختاری در سوله ubm و خرپا

بررسی ویژگی های سوله ubm و خرپا

 • دیگر تفاوت سوله ubm و خرپا مقاومت بسیار بالای سوله های یو بی ام نسبت به خرپاها است. چرا که این با مواد درجه یک و البته روش ساخت و طراحی ویژه ای به وجود می آید.
 • با توجه به اینکه مقاومت سوله ubm بالاتر است و از مواد بهتری تشکیل شده، باید گفت که قیمت بالاتری نیز نسبت به خرپاها دارند.
 • سوله های خرپایی معمولا پیشرفته از و بهتر از دیگر سوله ها هستند. به نوعی در ساخت این سوله ها تلاش شده تمام معایب سوله های دیگر برطرف گردد. به نوعی استاندارد ساخت این سوله های خرپا بالاتر از سوله یو بی ام می باشد.
 • دیگر تفاوت سوله ubm و خرپا در مدت زمان ساخت و اجرا می باشد. ناگفته نماند که سوله های یو بی ام با کمک دستگاه یو بی ام اجرا می شوند ک این دستگاه سرعت اجرا را بالا برده و مدت زمان ساخت را کاهش می دهد.
 • توجه داشته باشید که در سوله های یو بی ام امکان نصب جرثقیل های سقفی وجود ندارد؛ اما در صورتی که انواع جرثقیل سقفی را می توان در سوله های خرپایی نصب کرد.
 • قطعا به هنگام اجرای دهانه های سوله یو بی ام با محدودیت مواجه می شوید؛ اما دهانه های سوله خرپایی در ابعاد و اندازه های گوناگونی بدون هیچ محدوریتی اجرا خواهند شد.
 • از دیگر تفاوت سوله ubm و خرپا می توان به نحوه اتصال این دو اشاره کرد. چرا که قسمت های مختلف سوله ubm با کمک دستگاه مخصوصی متصل و مونتاژ می شوند؛ اما اجزای خرپا با کمک جوشکاری و پیچ و مهره اجرا خواهند شد.
 • اما می توان به کاربرد این دو نیز اشاره کرد. سوله یو بی ام کاربرد محدودتری نسبت به خرپاها دارد. خرپاها در اجرا و نوع کاربرد هیچگونه محدودیتی نخواهند داشت.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!