سوله سبک

 به سازه هایی با وزن کم سوله سبک گفته می شود که از جنس فلز بوده و همان طور که از نامشان پیداست، سبک هستند. سوله سبک با تمر کزداشتن بر ساخت محیطی فاقد ستون وسطی تولید می شود و سقف آن همیشه به صورت شیب دار می باشد. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف این سازه و کاربرد آن اشاره خواهیم کرد.

سوله سبک

قبل از اینکه به توضیح سوله سبک بپردازیم بهتر است تاریخچه تولید و ساخت سوله در کشورمان ایران را بدانید. در کشور عزیزمان ایران حدود 75 سال قبل، ساخت و تولید سوله برای درست کردن کارخانجات صنعتی و کارگاه هایی که کارگران در آن مشغول کار بودند با تقلید از قاره اروپا انجام شد و اکنون بیش تر 100 هزار سوله در کشور ایران وجود دارد. اولین شرکتی که اقدام به ساخت سوله  نمود شرکت سهیل بود. سوله سبک در انواع مختلفی وجود دارند که مدرن ترین ترین و جدیدترین نوع آن به نام سوله UBM شناخته می شود. این سوله قوسی شکل است که در مطالب گذشته به معرفی و بررسی آن پرداختیم.

اصول طراحی سوله صنعتی سبک

در هنگام طراحی سوله های صنعتی، بسته به نوع سازه عوامل مهمی وجود دارند. البته جهت طراحی این سازه ها ما نیازمند متخصصینی هستیم که توجه و دقت بسیار بالایی در این کار داشته باشند. بنابراین برای رسم کردن نقشه های کارگاهی سوله از نرم افزار و برنامه شاپ درواینگ استفاده می نمایند. بی دقتی به عوامل و فاکتوهای اصلی در طراحی و نقشه کشی سوله می تواند خسارت های زیان باری را به دنبال داشته باشد. پس بهتر است که در طراحی و ترسیم نقشه های سوله در وهله اول مهندس خبره این کار را پیدا کرد. از عواملی که بر ساخت سوله سبک مؤثر است می توان به: نوع محل قرارگیری ستون ها، نوع فوندانسیونی که برای طراحی سوله  به کار می رود و محلی که برای اجرای سازه ها در نظر گرفته می شود اشاره کرد.

مزایای سوله

✔  سوله ارزان بوده و این سازه بسیار کم هزینه و به صرفه هستند.

✔  این سوله ها، در مدت زمان کمی ساخته می شوند.

✔  سوله ای باکیفیت بوده و مقاوم در برابر حوادث می باشد.

✔  دهانه این نوع سوله ها منعطف و انعطاف پذیر بوده و این سوله ها توانایی این را دارند که بیش تر از 100 متر بدون استفاده از ستون وسطی ساخته شوند.

✔  متریال مورد استفاده در ساخت این سوله سبک از نوع با کیفیت و درجه یک هستند.

✔  این سوله ها برای هر نوع کاربردهای صنعتی و غیرصنعتی مناسب بوده و می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

✔  امکان مصب جرثقیل های سقفی را در این سوله ها بدون داشتن هیچ محدودیتی فراهم است.

✔  امکان باز و بسته شدن قطعات و سازه های این نوع سوله، وجود دارد.

مزایای سوله

معایب انواع سوله سبک

نگهداری

تعمیر و نگهداری اگر درست و بهینه نباشد موجب مشکلاتی از قبیل ریزش و … می شود مخصوصا که اگر کیفیت ساخت آن از سطح پایینی برخوردار باشد. چوب ها معمولا تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند ابتلا به قارچ، موریانه و هم چنین انواع آفت ها می باشد. مراقبت کردن از سوله های چوبی بسیار سخت می باشد. به همین دلیل است که ساخت سوله های چوبی منسوخ شده است و کمتر کسی از آن ها استفاده می کند.

هزینه

صرف هزینه زیاد یکی دیگر از معایب سوله می باشد. اگر شما هزینه زیادی را صرف نوع سوله خود و کیفیت آن بکنید، می توانید بادوام ترین سوله را خریداری نمایید. هم چنین می تواند به خرید سوله دست دوم با دوام اقدام کرده و خریداری نمایید. معمولا سوله های نسل قدیم هزینه بالاتری نسبت به سوله های نسل جدید دارند.

جا به جایی

یکی از معایب دیگر سوله سبک، جابه جایی می باشد که بیش تر سوله ها بی حرکت بوده و نمی توان به آسانی این ها را جا به جا و به مکان دیگری منتقل کرد. به همین دلیل سوله ها باید در یک مکان ثابتی قرار بگیرند و برای حمل آن ها از چرثقیل استفاده کرد.

نصب سوله

مراحل نصب سوله ارتباط مستقیمی با انواع مختلف سازه های سوله دارد. این که اجزای سوله و سازه آن به شکل جوش دادن و یا پیچ و مهره ای باشد بر روی مراحل نصب کردن سوله سبک تأثیر می گذارد. فرایند نصب سوله را در طی چند روز می توان انجام داد زیرا بیش تر اتصالات مهم در کاخانه سوله صورت می پذیرد و موجب صرفه جویی در زمان شما می شود. ما در این متن در مورد مراحل نصب سوله به روش پیچ و مهره را بیان خواهیم کرد:

  • نصب ستون ها سوله مورد نظر
  • نصب کردن رفترها
  • نصب لاپه ها و پرلین ها
  • گونیا سازی سازه ها
  • نصب قاب های سوله و انجام کارهای پایانی نصب کردن سوله مورد نظر

پوشش سقف سوله

پوششی که بر روی سقف سوله سبک انجام می گیرد به اندازه هزینه کار و پروژه ساخت این سوله ها مشخص می شود. می توان سقف سوله مورد نظر را ساندویچ پانل، ورق های گالوانیزه ساده و رنگی در نظر گرفته و علاوه بر این سه مورد شما می توانید از ورق آلومینیوم در ساخت سقف رویی سوله استفاده نمایید. در متن زیر متریال بکار رفته در سقف سوله را برایتان نام خواهیم برد:

  1. ساندویچ پانل سقفی
  2. ورق گالوانیزه رنگی با عایق پشم و شیشه
  3. ورق گالوانیزه ساده با عایق پشم و شیشه
  4. ورق آلومینیوم با عایق پشم و شیشه

پوشش سقف سوله

قیمت سوله سبک

قیمت مهم ترین عامل و فاکتور برای مشتریان به حساب می آید. به دلیل مشکلات اقتصادی و عدم ثبات قیمت ها نمی توان یک مبلغ ثابت را برای سوله در نظر گرفت زیرا عوامل زیادی از جمله مساحت در آن موثر است. در هنگام خرید سوله دست دوم یا سوله نو از افراد حرفه ای یا شرکت های معتبر در این زمینه مشاوره بگیرید.

همان طور که اشاره کردیم همیشه قیمت یکی از عوامل مهم برای سرمایه گذاری  بوده است اما برخی از مواقع با قیمت هایی در بازار مواجه می شویم که بسیار پایین بوده و با اطلاع از این قیمت ها بسیار تعجب خواهیم کرد. در چنین شرایطی شما از خود سؤال خواهید پرسید که دلیل این همه کاهش قیمت چیست؟ در بسیار از موارد دلیل کاهش قیمت، کمبود کیفیت و کارایی است و شما در خرید سوله ارزان و یک سوله سبک وسوسه نشوید و سوله ای را بخرید که قیمت مناسب و در عین حال کارایی مناسبی را داشته باشد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!