سوله، سازه‌ فلزی است که  بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می‌‎گیرد. همچنین یکی از پرکاربردترین ساختمان فولادی می‎باشد.  در واقع سوله ها به دلیل سقف‌ های بلند و شیب داری که دارند برای اماکن : ورزشی،  گاوداری، انبار فروشگاه‌ ها، کارخانه‌ ها و یا حتی مرغداری از آن‌ ها استفاده می‌ کنند. برخی از افراد از سوله‌ ها به‌ عنوان تالار هم استفاده می‌ کنند. در این مقاله قصد داریم درمورد موضوع سوله چیست بیشتر بحث کنیم.

 این سازه‌ از جنس فولاد طراحی شده است. به‌ صورت پیش‌ ساخته در کارخانه‌ ها موجود است. در کل ابعاد و اشکال متفاوتی ساخته می‌ شوند و هر کدام برای کاری متفاوت مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

 سوله‌ ها از انواع متفاوتی برخوردار هستند که در ادامه مطلب به چند نمونه از آن‌ ها اشاره خواهیم کرد:

یک دهانه، دو دهانه، چند ضلعی و یا قوسی تقسیم‌ بندی می‌ شود.

سوله‌ های مذکور هم نظیر: سوله‌ های یو بی‌ ام، خرپایی و تیر ورقی می‌ باشند.

 

ابعاد استاندارد سوله
ایران سوله فروش انواع سوله نو و دست دوم

دهانه سوله چیست

 دهانه سوله یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های یک سوله محسوب می‌ شود. انتخاب کردن دهانه مناسب، با ابعاد بدنه سازه یکی از تأثیرگذار ترین بخش‌ های سوله است. در واقع ابعاد دهانه آن را با توجه به نوع کاربرد آن انتخاب می‌ کنند.

مواقعی که یک سوله را برای کارهای انبار و کارخانه جات انتخاب می کنید باید به ابعاد دهانه آن توجه داشته باشید. شیب سوله در ابعاد دهانه سوله بسیار تاثیر گذار است. در کل نسبت شیب سقف، با ابعاد دهانه سوله به‌ صورت عکس می‌ باشد.

در واقع به این معناست که هر چه، قطر دهانه سوله عظیم‌ تر باشند، اندازه زاویه شیب کمتر است. این امر باعث می‌ شود که میزان مقاومت سوله در برابر عامل‌ های فیزیکی مؤثر باشد. بهترین اندازه برای دهانه سوله توسط جدول مقایسه با شیب انتخاب می‌ شود. اصولاً اندازه دهانه این دسته از سازه‌ ها باید بین ۱۲ تا ۴۰ متر طراحی شود.

 

مزیت استفاده از سوله چیست

سوله‌ ها یکی از سازه‌ های بسیار مستحکم می‌ باشند، و در طراحی و تنوع های زیادی تولید می‌ شوند. این دسته از سازه‌ ها از فونداسیون سبکی ساخته شده و قابل حمل هستند. همچنین از انعطاف‌ پذیری بالایی برخوردار هستند. سوله‌ ها در کل از ایمنی بالایی در برابر عوامل همچون: زلزله، طوفان و موارد طبیعی نظیر این‌ها برخوردار هستند.

 

خصوصیات یک سوله مناسب

سوله‌ ها از نظر ابعاد و طراحی با یکدیگر بسیار متفاوت هستند، و کاربرد آن‌ ها با یکدیگرمتفاوت است. دهان این سازه‌ ها نسبت‌ به دیگر اجزای سازه بزرگ‌ تر است. طول استاندارد سوله یکی از مهم‌ ترین عواملی می‌ باشد که موجب تغییر دمای سوله می‌ شود.

 هر چقدر طول سوله بیشتر باشد، سوله از استحکام بالایی برخوردار خواهد بود. طول مناسب برای سوله، در واقع ۹۰ متر می‌ باشد. عرض این سازه‌ ها در واقع تعیین‌ کننده استاندارد بودن سوله می‌ باشد؛ که عرض مناسب استاندارد برای یک سوله مناسب، حدود ۲۰ تا ۳۰ متر است. دانستید که، شیب سوله به اندازه دهانه سوله  وابسته‌ است، و مناسب‌ ترین طول برای شیب سوله، حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد دهانه سوله می‌ باشد.

 

مراحل نصب کردن سوله چیست

 سوله‌ ها اکثراً برای سالن‌ های صنعتی، ورزشی و به‌ عنوان انبار از آن‌ ها استفاده می‌ کنند. زمانی‌ که طراحی این ساز ها توسط نرم‌ افزار های متفاوت انجام شد، به قسمت نصب آن خواهید پرداخت.

 در رابطه با نصب کردن این سازه ها باید گفت که قبل از نصب کردن، اول برای باید مکان مورد نظر سوله خود را کاملاً بازدید کنید. تا از میزان تراکم و جنس خاک و با خبر شوید.

سپس با توجه به نظرات ساخت سازه ، شروع به خرید وسایل مورد نیاز و ورقه‌ های ساخت‌ و ساز می‌ کند؛ و این ورقه‌ ها را با توجه به نقشه‌ هایی که توسط مهندسین ارائه شد برش می‌ دهند و آن ها را سوراخ می کنند. بعد از اتمام سوراخ کاری ورقه ها، صفحات سازه را جوش می دهند و در دو لایه رنگ کاری انجام می دهند.

هم زمان با کار های ساخت سازه ، در محلی که قرار است سازه نصب شود کار هابی نظیر: خاک برداری، آرماتور بندی و تراز سازی را انجام می دهند. سپس بعد از اتمام این کار ها ، سازه مورد نظر را توسط ماشین های بزن مانند جرثقیل حمل می کنند و به محل مورد نظر می برند و آن را آنجا مستقر می کنند.

 

 ابعاد سوله

سایر نکات خرید سوله انبارداری
سوله ها دارای ابعاد مختلفی هستند

 این سازه‌ ها از چندین نوع دیوار تشکیل شده اند، که یکی از آن ‌ها دیوار اصلی خود سازه می باشد. سازه را از قسمت بیرونی به راحتی جدا می‌ کند. این دسته از سازه ها از یک محوطه بیرونی که از سمت خیابان جدا می شوند برخوردار هستند. در رابطه با دیوار سازه باید گفت ، دیواره های سوله می تواند از جنس های : ساندویچ پانل پلی یورتان، ساندویچ پانل پلی استایرن، و بلوک های سیمانی طراحی کرد.

دیوار سوله از جنس ساندویچ پانل پلی یورتان، بیشتر برای سالن‌ های سردخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا این دیوار ها از عایق حرارتی و صوتی بالایی برخوردار هستند. اما دیوار ساندویچ پانل پلی استایرن نسبت‌ به ساندویچ پانل پلی یورتان از کیفیت کمتری در برابر عایق صدا و حرارت برخوردار است.

 در رابطه با بلوک سیمانی هم باید گفت که این دیواره‌ ها یکی از ارزان ترین نوع دیوار برای سوله محسوب می‌ شود؛ که برای ارتفاعات کمتر از ۸ متر از بلوک سیمانی برای ساخت دیوار سوله استفاده می‌ کنند.

دیوار های این سوله ها با اهداف و مصالح گوناگونی طراحی می شوند. اولین قدم برای طراحی سوله ها تعیین کردن اندازه مناسب سوله می باشد. تا مواقعی که ابعاد طول و عرض و ارتفاع سازه مشخص نباشد نمی توانید آن را طراحی کنید. سوله ها را می توان از نظر  اندازه از ۲۰۰ متر تا ۵۰۰۰ متر طراحی کرد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!