عوامل موثر بر قیمت سوله

در واقع عوامل موثر بر قیمت سوله تحت شرایط و زمان های خاص متفاوت هستند. به عبارتی اگر بخواهیم تخصصی این موضوع را بررسی کنیم. باید بگوییم که قیمت مصالح و متریال های مورد استفاده برای ساخت ساز ، چند سالی است که دچار فراز و نشیب های بسیاری شده است. تمام افرادی که با حوزه های ساخت ساز چه خانه ، چه سوله و انواع و اقسام ساخت و ساز ها در ارتباط می باشند ، به خوبی می دانند که قیمت متریال های وابسته به ساخت ساز از چه فراز و نشیب هایی دارا می باشد. برای اینکه یک پروژه ی ساخت و ساز بهینه و سود آور باشد، نیاز است که هزینه های آن سنجیده شود و قیمت تمام شده ی آن محاسبه گردد ، این گونه مشخص می شود که آیا بنا کردن این سازه منطقی است یا نه؟ سوله سازی یکی از انواع ساخت و ساز می باشد. در این مقاله می خواهیم به برسی عوامل موثر بر قیمت سوله خصوصا در سال اخیر بپردازیم.

عوامل موثر بر قیمت سوله

عوامل موثر بر قیمت سوله بسیار هستند. به طور کلی عواملی که می توانند بر قیمت سوله تاثیر بگذارند به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. دسته ی اول عوامل بیرونی و غیر مرتبط به مسائل تخصصی سوله سازی می باشند. مهم ترین عامل در این دسته تورم می باشد. تورم عاملی است که بر روی قیمت تمامی اجناس تاثیر گذار بوده است. دومین عامل از این دسته حجم واردات سوله می باشد. نسبت به میزان واردات و کم یاب شدن و یا در دسترس بودن سوله قیمت آن نیز بالا و پایین می رود. اما در این مقاله به عوامل تخصصی تاثیر گذار بر قیمت این محصول می پردازیم. هر کدام از این عوامل به علت تخصصی بودن نیاز به توضیحات تکمیلی و بررسی دارند. به همین علت این عوامل را به صورت تیتر وار در زیر ذکر کرده و در ادامه به هریک از آن ها به طور مفصل خواهیم پرداخت:
زمین محل اجرای سوله
میزان تراکم خاک محل سوله
نسبت نوع ساخت سوله ی شما به وزن تمام شده ی آن
موارد ذکر شده تاثیر گذار ترین موارد بر قیمت سوله صنعتی می باشند. برای خرید سوله ارزان و مقرون به صرفه باید این عوامل را در نظر بگیرید و سپس انتخاب کنید.

تاثیر میزان تراکم خاک محل سوله بر قیمت آن

به طور کلی در طراحی سوله و در زمین هایی که تراکم خاک کمتر باشد و خاک سست تری داشته باشد، برای اینکه از حوادث ناشی از زلزله و نشت زمین جلوگیری شود ، شما نیاز به تهیه ی فونداسیونی با ابعاد بیشتر و هم چنین آرماتور بندی قوی تر می باشید. این موضوع از عوامل موثر بر قیمت سوله است ، زیرا نیاز به پی ریزی قوی تر برای جلوگیری از حوادث می باشید و همین موضوع موجب افزایش هزینه ی مورد نیاز برای سوله می باشد. در این شرایط باید محل به صورت لایه لایه خاک ریزی شود و توسط ماشین آلات راه سازی به تراکم مناسب برسد.

 

تاثیر میزان تراکم خاک محل سوله بر قیمت آن

تاثیر زمین محل اجرای سوله بر قیمت آن

محل زمینی که می خواهید سوله را در آنجا به کار ببرید از عوامل مثل بر قیمت سوله است. کیفیت خاک محل احداث، شیب زمین ، پایداری آن و میزان تراکم خاک در محل اجرای سوله بر قیمت آن تاثیر گذار می باشد. شرایط آب و هوایی محل احداث از دیگر عوامل تاثیر گذار می باشد. دلیل تاثیر گذاری عوامل ذکر شده در محل اجرا این است که بسته به شرایط خاک و زمین و هم چنین شرایط آب و هوایی نیاز است که استاندارد های مختلفی رعایت شود تا سازه کیفیت و مقاومت مناسبی داشته باشد. برای خاک های سست نیاز به لایه برداری می باشد و یا برای شرایط اقلیمی که وزش باد شدید می باشد ، نیاز به رعایت استاندارد ها و افزایش استحکام دیوار و سقف ها می باشد و انجام این موارد هزینه بر است.

تأثیر نسبت نوع ساخت سوله به وزن تمام شده آن

ساخت سوله های مختلف بنا به دلایلی مثل شرایط اقلیمی، نوع خاک و تراکم و دلایلی از این دست که بالا تر نیز ذکر شده است، در وزن های متغییری انجام می شود ؛ وزن تمام شده ی سوله از دیگر عوامل موثر بر قیمت سوله می باشد. با توجه به محاسبات بار برف و بارش و وزش باد که در مکان های مختلف متفاوت است وزن تمام شده سوله هم متغیر است. هرچه فشار بیش تری بر روی سازه باشد، وزن سازه هم برای افزایش مقاومت بالا می رود.

عوامل تشدید کننده قیمت سوله در سال 1400

سالی که در آن هستیم، نرخ تورم به گونه ای است که تاثیر به سزایی بر قیمت تمامی اجناس گذاشته است و سوله یکی از این موارد است. بالا رفتن میزان مصرف مواد اولیه در این سال نیز باعث کمبود برخی مصالح و افزایش قیمت آن ها شده است و سوله نیز از این دست محصولات می باشد. برای خرید سوله ارزان راهکار هایی وجود دارد. خرید سوله دست دوم از این راهکار ها است که هزینه ی شما را کاهش می دهد. با توجه به نرخ بالای قیمت سوله و مشکلات اقتصادی یکی از بهترین راهکار ها برای صرفه جویی در هزینه اقدام به خریدن سوله دست دوم می باشد. با توجه به عوامل موثر بر قیمت سوله در می یابیم که با انتخاب محل مناسب برای اجرای سوله نیز می توانید در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. اگر در مکانی که بارش و وزش باد کمی داشته و از خاکی با تراکم بالا برخوردار باشد، اقدام به ساخت سوله کنید تا حد بالایی از صرف هزینه ی زیاد جلوگیری کرده اید.

عوامل تشدید کننده قیمت سوله در سال 1400

نتیجه گیری

ساخت سوله با توجه به قیمت های کنونی نسبت به قبل دشوار شده است. عوامل موثر بر قیمت سوله از نظر اقتصادی و غیر مرتبط به مهندسی ، تورم بالا در این سال و هم چنین بالا رفتن تقاضا برای این محصول می باشد. از نظر فنی اصلی ترین دلایل تاثیر گذار بر قیمت محل اجرای سوله ، میزان تراکم خاک و وزن تمام شده ی سوله می باشد. برای صرفه جویی در هزینه ی ساخت و ساز می توانید از سوله دست دوم استفاده کنید و یا محل مناسبی را برای ساخت سوله انتخاب کنید تا هزینه های کم تری داشته باشید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!