عوامل موثر بر وزن سوله

مهم ترین عوامل موثر بر وزن سوله چیست ؟ سوله یا همان سالن های صنعتی با مساحت های متغیری ساخته می شوند که ابعاد و وزن آن ها با توجه به کاربری آن واحد صنعتی متفاوت است. از آن جایی که برای تخمین قیمت یک سوله وزن آن نیز محاسبه می شود، لذا بایستی عوامل موثر بر وزن سوله را بررسی کنیم. از مهمترین عوامل موثر می توان منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد، عرض دهانه سالن، ارتفاع ستون‌ ها، جرثقیل سقفی و همچنین میزان حداکثر بارش برف را بر شمرد. لازم به ذکر است هزینه های سوله بر اساس وزن سازه ساخته شده بر حسب کیلوگرم محاسبه می شود.

عوامل موثر بر وزن سوله

قبل از بررسی عوامل موثر بر وزن سوله باید این نکته اشاره کنیم که سوله صنعتی از پرکاربردترین سازه های صنعتی محسوب می شود که به منظور راه اندازی مکان مورد نظر می توان از سوله ارزان ، سوله صنعتی و یا خرید سوله دست دوم بهره برد. قیمت ساخت سوله و فونداسیون بر اساس تناژ میلگرد و حجم بتن محاسبه می شود و قیمت اجرای پوشش سقف سوله بر حسب کیفیت مصالح به کار رفته در آن محاسبه می شود و محاسبه قیمت پوشش بر حسب متر مربع عنوان می شود. در ادامه به شرح جداگانه همه این عوامل موثر بر وزن سوله خواهیم پرداخت.

عرض دهانه

 بررسی عرض دهانه در انواع سوله دست دوم و نو حائز اهمیت است .افزایش عرض دهانه سوله منجر به افزایش طول تیر و متعاقب آن افزایش وزن سوله می گردد. در سوله هایی که عرض آن ها از 20 متر بیشتر است این افزایش وزن به صورت تصاعدی بیشتر می شود. برای دهانه های بیشتر از 30 متر استفاده از تیر ورق بدون ستون میانی برای تیرهای سقف توصیه نمی شود زیرا منجر به افزایش قابل توجه وزن می گردد.

 ارتفاع سوله

 افزایش ارتفاع سوله به منزله افزایش ارتفاع ستون ها و افزایش وزن سوله است. علاوه بر این با افزایش ارتفاع سوله میزان بادگیری و اثر نیروی باد در سوله بیشتر شده و منجر به بالاتر رفتن وزن سوله می شود.

 ارتفاع سولهطول سالن سوله

طول سالن سوله مستقیماً در وزن سوله موثر نیست. اما در نهایت می تواند منجر به کاهش وزن واحد سطح سوله شود. زیرا به ازای افزایش وزن به علت افزایش تعداد قاب ها مساحت سوله نیز افزایش می یابد. در ضمن توجه به این مطلب مهم است که تعدادی از اجزای سوله همیشه وجود دارند مانند بادبند ها و کاهش یا افزایش طول سوله در وجود آن ها تاثیری ندارد. به همین دلیل در صورت افزایش طول سوله وزن آن نسبت به وزن کلی قاب ها تغییر زیادی نمی کند، در صورتی که سطح پوشش سوله به همان نسبت بیشتر می شود. به طور کلی افزایش طول، بیشتر بر وزن واحد سطح سوله موثر است و موجب تعدیل آن می گردد.

بار برف منطقه

از عوامل موثر بر وزن سوله که پیش از خرید سوله دست دوم یا نو باید به ان توجه کرد ، بار برف منطقه احداث آن می باشد. در سوله هایی که در مناطق با بار برف 200 کیلوگرم بر متر مربع یا بیشتر ساخته می شوند، کمتر پیش می آید وزن واحد سطح پایین تر از 40 کیلوگرم بر متر مربع به دست بیاید. ضمناً عرض دهانه زیاد و بیش از 20 متر نیز موجب شدت اثر بار برف بر وزن سوله و افزایش بیشتر وزن می شود.

سایر بارهای وارده بر سوله

بدیهی است هرچه بارهای وارده بر سوله بیشتر و متعدد تر باشد، وزن سوله نیز بیشتر می شود. از بارهای متداولی که باید برای طراحی اکثر سوله ها در نظر گرفته شود، بار جرثقیل سقفی است. قرار گرفتن جرثقیل و انتقال بارهای دینامیکی ناشی از آن بر روی ستون های سوله به افزایش ابعاد مقطع ها و افزایش وزن سازه منجر می گردد. افزایش تناژ جرثقیل به بیشتر از 10 تن این روند را تشدید می کند. در ضمن افزایش عرض دهانه نیز موجب افزایش اثر بار جرثقیل بر روی ستون های سوله شده و به افزایش بیشتر وزن سوله منجر می شود.

از ديگر عوامل موثر در وزن سوله بار ناشي از وزن طبقه مي باشد. البته همه سوله ها نيم طبقه ندارند و اين مورد براي همه سوله ها صدق نمی کند. سوله هاي داراي طبقه قطعاً سنگين تر از سوله هاي عادي بدون طبقه هستند. اختلاف وزن سوله هاي طبقه دار با سوله هاي معمولي بدون طبقه ممکن است به 50% برسد. هر چند در اين سوله ها با مصرف مصالح بيشتر، مساحت نيز بیشتر می شود که امتیازات خاص خود را دارد. يکي از اين مزايا افزايش سطح زير بناي سوله به خصوص در زمين هاي کوچک و محدود است. با توجه به تاثیری که وجود طبقه در بالا رفتن وزن سوله و همچنين بیشتر مساحت کل زير بناي سوله خواهد داشت، کارفرمايان بایستی با دقت بیشتر در مورد بودن یا نبودن طبقه براي سوله خود تصميم گیری کنند.

سایر بارهای وارده بر سولهعوامل موثر در ساخت سوله

پوشش سوله دارای دو بخش است: پوشش سقف سوله و پوشش بدنه سوله.

پوشش بدنه در سوله نیز خود دارای دو بخش پوشش داخلی بدنه و پوشش خارجی بدنه است. در احداث سوله باید به نکات مهمی از قبیل وزن پوشش سوله ، کاهش هزینه تمام شده، عایق بندی دمایی، عایق بندی صوتی ، قابلیت تعمیرات آسان، سهولت در نصب و قابلیت استفاده مجدد توجه کرد.

مصالح مورد نیاز برای پوشش بدنه داخلی و خارجی سوله عبارت است از بتن ورق های آلومینیومی، آجر، سنگ، کاشی، سرامیک، موزاییک، ورق های سیمانی، بلوک های سپورکس، پشم شیشه، پانل های سیمانی، ساندویچ پانل های پلی یورتان گالوانیزه و بتنی پیش ساخته و امثال آن که وزن آن ها روی قیمت نهایی اجرای سقف سوله اثر گذار است.

انواع سوله از لحاظ متریال ساخت بر 4 نوع زیر هستند:

1-      سوله های تیر ورقی که با استفاده از ورق های موجود در بازار با مقاومت های مختلف st33 تا  st37  و st44 و st52 ساخته می شوند.

2-      سوله دو طرف شیب که به صورت 8 و در سوله های دوقلو به صورت 88 و سوله های سه قلو به شکل 888 امکان ساخت دارد.

3-      سوله با سقف قوسی دو طرف شیب که به صورت تک هلال یا دو هلال یا سه هلال و حتی دهانه های بیشتر نیز امکان ساخت دارد.

4-      سوله های تک شیب که معمولاً یک طرف آن بلندتر از طرف دیگر است. در این نوع سوله می توان به صورت تک دهانه یا چند دهانه موازی و یا چند دهانه قرینه سوله ها را ساخت.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!