سوله دست دوم

 معرفی سوله دست دوم

سوله دست دوم یکی از اساسی ‌ترین و مهم‌ ترین سازه ‌های صنعتی می باشد. برای راه ‌اندازی و کسب ‌و کار های تجاری مورد استفاده قرار می ‌گیرد. سوله های دست دوم وزن بسیار سبکی دارند، و در انبار کارخانه جات ها ذخیره می ‌شوند؛ و در مواقع فروش قطعات آن ها را به هم متصل می کنند؛ سپس آن را  رنگ آمیزی می کنند و مورد تعمیر قرار می دهند؛ و بعد از آن به فروش می سانند.

 در حال حاضر استفاده از سوله های دست دوم مقرون به صرفه هستند  و به دلیل نصب سریع و آسان   به صورت گسترده‌ای در دنیای امروزه رواج دارد.

سوله ‌های دست دوم در شکل ‌ها و اندازه های مختلفی در بازار عرضه می شوند. این سوله ها از انواع متنوعی برخوردار هستند که عبارت‌ اند از: سوله زوجی ،سوله‌ ی تکی ،سوله طبقاتی ،سوله ی دارای جرثقیل و سوله زوجی با چند ستون مشترک.

سوله زوجی به سوله ای است که وسط سازه فقط دارای یک ستون باشد.

سوله تکی:

این سوله ها  سوله های هستند، که وسط آن ها ستون ندارند. ولی می ‌توان آن ‌ها را هم به راحتی نصب و اجرا کرد.

سوله ی طبقاتی:

این دسته از سوله ها بیشتر در مصارف انبار اداری و کارگاهی مورد استفاده قرار می ‌گیرد؛ و معمولاً این سوله ها دارای نیم طبقات هستند؛ اما تعداد طبقات بیشتر هم می‌ توان اضافه کرد.

سوله‌ ی جرثقیل:

این دسته از سازه ها هم دارای جرثقیل سقفی درون کارگاهی هستند و در تمامی سازهای مختلف دارای قابلیت اجرا می‌باشند .

سوله زوجی با چند ستون مشترک :

این سوله ها دارای چند ستون مشترک هستند و برای کاربری ‌های گوناگونی به آسانی نصب می شوند.

سوله های کار کرده از لحاظ دهانه به صورت ‌های مختلفی می باشند، که می‌ توان به سوله های تک دهانه سوله مدور، سوله‌ ی چند ضلعی، سوله دو دهانه تسلیم بندی کرد.

معرفی سوله دست دوم:

 در حال حاضر افراد بسیاری به خاطره این‌ که سوله ‌های دست دوم داری قابلیت فراوانی هستند، آن ها را مورد انتخاب خود قرار می‌ دهند.

مزایای سوله دست دوم:

قابلیت جابجا کردن

دارای قیمت مناسب

داشتن استحکام و ایمنی بالا

آماده بودن سوله دست دوم

قیمت مناسب :

استفاده کردن از سوله های دست دوم بنا به دلایل افزایش قیمت آهن بسیار مناسب تر هستند. به همین خاطر برای به کارگیری از سوله های نو مقرون به صرفه نمی‌ باشند؛ به همین خاطر افراد بیشتر دوست دارند، از سوله های دست دوم استفاده کنند.

 آماده بودن سوله های دست دوم :

یکی دیگر از مزایای سوله دست دوم آماده بودن آن است، به همین دلیل از هدر رفتن زمان جلوگیری می‎کند.

 قابلیت جابجایی:

 دیگر مزیت  سوله های دست دوم این است که به راحتی قابل جابه‌جایی و حمل و نقل آسان می باشند و به راحتی در محتوا مورد نظر نصب می شوند. همین دلیل  می‌ توانید سازه‌ هایی فلزی با اشکال متفاوت را با آن‌ ها بسازید.

استحکام و ایمنی بالا سوله ها:

این دسته از سازه ها به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارند، در برابر عوامل مانند: سیل ،زلزله، برف، باد و طوفان مقاوم هستند . همچنین به دلیل انعطاف پذیری بالا در ساخت ‌و ساز هم می ‌توانید از مصالح مختلفی استفاده کنید. عایق بندی  دیوار و سقف این سازه ها و همچنین فونداسیون سبک موجب شده که این سازه ها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.

معرفی اجزا سوله دست دوم:

 این سازه ها از دو جزء قاب و باد بندها ساخته می شوند؛ که قاب ‌های فلزی دارای ستون پرلین، میل مهار ،سیگراد، بولنت ،وفتر می‌ باشند.

 اجزای تشکیل دهنده باد بندها: تیر صخره ‌ای، دورتادور کف ستون و تیر قوطی، آب‌ چکان، تکیه‌ گاه جرثقیلی یا براکت می ‌باشد. در رابطه با باد بند های سقفی باید گفت که، این بخش از سازه دارای مهار عرضی هستند.

معرفی سوله دست دوم جهت خرید:

یکی از نکات مهم برای خرید سوله دست دوم این است که در هنگام خرید بر اساس وزن خودداری کنند، به دلیل سوله های نو دارای وزن بسیار زیادی می باشد، و از سوله های دست دوم سنگین‌ تر هستند.

  برای این که یک سازه به صرفه تر را خریداری کنید بهتر است از سوله های دست دوم براساس مترمربع استفاده کنید.

 کیفیت سوله دست دوم:

یکی دیگر از نکته های مهم در خرید این سازه ها، توجه کردن به کیفیت سوله می ‌باشد؛ که کیفیت و کیفیت سوله ها را می ‌توانید براساس استحکاک سوله یا پوسیدگی قطعات آن به راحتی بسنجید؛ زیرا هر چقدر که مدت‌ زمان استفاده از این سازه ها بیشتر باشد،  میزان استحکام آن کمتر خواهد شد. در مواقع خرید باید توجه زیادی به این مورد داشته باشید.

 ابعاد سوله در هنگام خرید:

در مواقع خرید کردن این سازه ها باید به ابعاد سوله هم توجه داشته باشید. باید با توجه به مکانی که قرار است سوله در ان جا مستقر شود؛  طبق همان ابعاد اندازه گیری شود، و نسبت به همان مکان در آن ‌جا قرار گیرد. محل قرار گیری سوله باید پیش از انتخاب سوله کاملا بررسی شود تا از نظر شرایط جوی آب و هوایی و عوامل طبیعی همچون زلزله و طوفان شناخته شود.

تا در آینده از میزان خسارت‌ های احتمالی و جبران ناپذیر جلوگیری شود. همچنین در مناطق مرطوب و شرجی هم نمی تواند از سوله دست دوم استفاده کرد. زیرا به دلیل اکسیده شدن سازه، ظاهر بسیار بدی پیدا می‌کند.

اتصالات سوله:

 سوله به سقف شیب ‌دار گفته می‌ شود که با استفاده از اتصالات پیچ و مهره ساخته می شود. اگر اتصالات پیچ و مهره دچار زنگ زدگی شود،  باید آن را تعویض کرد. همین کار موجب اضافه شدن هزینه‌ ها و گران شدن سازه می شوند .

کاربرد سوله های دست دوم:

در رابطه با این نوع سازه ها باید گفت که دارای کاربرد فراوانی می‌ باشد. یکی از این کاربرد این سازه در ساخت گلخانه مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برای ساخت ورزشگاه هم بخاطر لایه مقاوم بدون ستون از این سازه ها استفاده می ‌کنند. همچنین سوله های نگهداری دام‌ ها، انواع ماشین‌ آلات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند؛ و همچنین برای انواع نمایشگاه‌ ها بیمارستان‌ ها مورد بهره‌ برداری قرار می ‌گیرد. این سوله های دست دوم قیمت پایه از سی میلیون تومن به بالا شروع می‌شود که براساس کیفیت و ابعاد قیمت ‌های آن متغیر می ‌باشد .

امکان ارسال نظر وجود ندارد!