کاربرد سوله خرپایی

کاربرد سوله خرپایی امروزه برای بسیاری از افراد آشکار شده است. به این دلیل که خرپا را به مجموعه ای که به شکل مثلثی مونتاژ می شوند می گویند. شما می توانید نوع ساخت این مدل سوله خرپایی را شیب دار،تخت با سقف – تراس در تظر بگیرید.

با استفاده از خرپاهای تخت می توان از جفت تارهای بالا و پایین به عنوان ستون تکیه گاه استفاده نمود.اینگونه است که شما می توانید قاب صلب را به کمک سوله خرپایی به وجود آورید. برای مقرون به صرفه بودن  از دهانه بزرگ برای این نوع سوله صنعتی استفاده می کنند. در این مطلب درباره کاربرد سوله خرپایی صحبت خواهیم کرد.

کاربرد سوله خرپایی

در حال حاضر کاربرد سوله خرپایی بیشتر از گذشته شناخته شده است. زیرا بودجه برای ساخت سوله های یو بی ام و تیر ورق بالا است. برای ساخت این سازه شما می توانید با خیالی آسوده از این اسکلت فلزی استفاده کنید. سوله های خرپایی به این دلیل که وزن سبکی دارند برای ساخت آن ها هزینه ساخت بسیار پایینی را برآورد می کنیم.

به این نکته توجه داشته باشید که برای طراحی و ساخت سوله خرپایی باید محاسبات شما کاملا دقیق و همینطور طبق محاسبات فنی مورد باشد. خاطر نشان می کنیم هر گونه بی دقتی این اجازه را دارد که هزینه ساخت را بالا ببرد و به صورت غیر اصولی وزن سازه افزایش پیدا کند. صددرصد توجه به این مسأله کلیدی می تواند به صرفه اقتصادی این نوع سوله اشاره واضحی داشته باشد. در ادامه بیشتر با کاربرد سوله خرپایی آشنا خواهیم شد.

از سوله خرپایی در چه مواردی استفاده می شود؟

توجه داشته باشید که معمولا برای ساخت و کاربرد و طراحی سوله  خرپایی به پهنا و ابعاد دهانه بسیار دقت می شود؛ چرا که کاربرد قطعات فلزی بودجه بالایی را می طلبد و این نوع سوله قطعا اقتصادی تر است. شما از به روزترین روش ساخت و پرداخت می توانید استفاده کنید که برای انواع مجموعه های ورزشی، گاو داری، اسکان های اضطراری، استخرها، کارخانه، انبارها، نمایشگاه و… استفاده می کنند.

چند نوع سوله خرپایی وجود دارد؟

برای خرید سوله دست دوم می توانید به انواع مختلف سوله خرپایی توجه کنید.

سازه های تجاری

اگر نام خرپای سازه های تجاری را شنیده باشید به خوبی می دانید که کاربرد سوله خرپایی تجاری  برای مصارف تجاری همانند فروشگاه ها و بسیاری از مراکز تجاری توجیه پذیر است. اما از خرپای سازه های مزارع معمولا برای ساختمان هایی که زراعی هستند استفاده می کنند.این نوع سازه قطعا به دهانه بزرگ تری احتیاج دارد.

سازه های مسکونی

در مورد خرپای سازه های مسکونی شما می توانید به دلیل ایمنی و استحکام بینظیر آن از این نوع سوله خرپایی استفاده کنید. سوله خرپای کف سازه را جزء بزرگ ترین، وسیع ترین سوله های خرپایی معرف می کنند و بعد از این سوله شما از سوله خرپای طاق دار می توانید برای زیبا سازی استفاد کنید به این شکل که در فضای ساخت سازه این مدل بسیار کاربرد دارد. اگر نام خرپای شاه تیر را شنیده باشید، این سوله را با جنس چوب می سازند و در مدل های عادی، دیواری و … قرار دارد.

سازه های مسکونی

سازه های شیروانی

در آخر به سوله خرپا شاه شیروانی اشاره می کنیم که  برای اضافه کردن یک اتاق از آن استفاده می کنند. سوله دست دوم شیروانی گزینه مناسبی برای مکان هایی است که می خواهند به منظور افزایش فضا از آن استفاده کنند.

انواع سوله خرپاها را از نظر شکل می شناسید؟

شما برای  خرید سوله دست دوم می توانید از این نوع سوله ها استفاده کنید؛ چرا که کاربرد سوله خرپایی بسیار زیاد است.

  1. خرپا تک تیرک یا شاه تیر
  2. خرپا پرات
  3. خرپا دستک‌دار یا عصایی
  4. خرپا هاو
  5. خرپا چتری
  6. خرپا سقف نور شمالی
  7. خرپا چهارگوش
  8. خرپا با قوس‌های موازی
  9. خرپا قیچی
  • خرپاپاشنه بلند

روش ساخت انواع سوله خرپایی چگونه است؟

معمولا در ساخت سوله خرپای صفحه ایی سعی می کنند تا از یک شبکه مثلثی استفاده و این نوع خرپا برای ساخت سازه پل و سقف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت خرپای پل که معمولای به آن مسطح هم گفته می شود به شکل مستطیلی و یا ذوزنقه ایی است و همچنین به صورت فوقانی و تحتانی موازی ساخته می شود.

برای ساخت سوله خرپا از چه ورقه ای استفاده می کنند؟

عمدتا برای ساخت سوله های مختلف ارزان به نوع ورق آن نیز توجه می کنند و به همین دلیل است که ورقه اتصال این نوع سوله را با توجه به  فرم آن محاسبه می کنند. خمش ورق اتصال از جمله نکات مهم و کلیدی برای ساخت این سوله است.

 خمش ورق اتصال را شما باید اینگونه در نظر بگیرید که  برای تغییر فرم و یا حتی برای کج کردن خرپا برای جلوگیری از خرابی احتمالی آن در نظر می گیرند و عمدتا امروزه خرابی های ساختمان هایی که براساس خرپایی ساخته شده است به خاطر اتصال ضعیف  است که برای  جوش یا یا حتی برای پیچ وپرچ آن در خمش ورق اتصال بی توجهی شده است.

هر نوع پیوستگی جوش را می توان به پارگی ورق و البته برش پیچ وپرچ مرتبط دانست تا بدین ترتیب بتوان به صورت منطقی از ضایعات انواع اتصالات ساخت سوله خرپا جلوگیری نمود و از کاربرد سوله خرپایی به نحو احسن استفاده کرد.

برای ساخت سوله خرپا از چه ورقه ای استفاده می کنند؟

سخن پایانی !

امروزه با توجه به پشیرفتی که در حوزه صنعت به وجود امده است دوام ، پایداری ، مقاومت عالی در مقابل انواع خسارات ، شرایط جوی و  فیزیکی باعث شده است که کاربرد سوله خرپایی تا این حد مورد توجه قرار گیرد.

طبیعتا سوله خرپایی را شما یک نمونه عالی برای سبک سازی می توانید در نظر بگیرید که این سوله با وزن سبک خود توجه نظر بسیاری از صنعتگران و مهندسین را به خود جلب کند؛ چرا که از نظر وزن و همچنین زمانی که به ساخت اختصاص داده می شود و البته بهره برداری آن شما قابلیت نصب جرثقیل های دیواری و سقفی را نیز می توانید انتظار داشته باشید.

همچنین جا به جایی در این سوله بسیار آسان و اقتصادی است و صددرصد می تواند این مقرون به صرفه بودن بسیار دلیل موجهی برای استفاده از سوله خرپایی باشد که نباید آن را نادیده گرفت.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!