در حال حاضر در بخش صنعت و تولید نیاز است که یک فضای مناسب و استاندارد وجود داشته باشد، تا خط تولید رونق بگیرد به ‌همین دلیل استفاده کردن از سوله ‌ها، مناسب ‌ترین راه برای تولیدات صنعتی محسوب می ‌شود. به همین خاطر سوله‌ ها از نظر کاربرد دارای اهمیت زیادی می ‌باشند. در این مقاله قصد داریم درمورد کاربرد سوله دست ‌دوم بیشتر بحث کنیم.

این دسته از سازه ها امکان استقرار تجهیزات بزرگ و حجیم و همین طور ماشین ‌آلات صنعتی را فراهم می ‌کنند. ویژگی و ساختار سوله ‌ها تقریباً با بنا ها و مکان های دیگر متفاوت می ‌باشد. و همین کار موجب بالا رفتن کارایی سوله ‌ها شده‌ است؛ و به دلیل دهانه گسترده و عریض سوله ها می باشد که چند خط تولید را می توان به صورت موازی  فراهم آورد.

ارتفاع بلند سوله ها هم موجب شده‌ است که ماشین‌ آلات بسیار بزرگ در آن به راحتی جای بگیرند، در ساخت‌ و ساز سوله‌ ها به دلیل این‌ که در وسط سوله ‌ها ستون میانی وجود ندارد. همین کار سبب ایجاد کردن یک فضای باز و مناسب شده‌ است، که هیچ‌ گونه موانعی ایجاد نمی ‌کند.همچنین در بعضی از مشاغل دارای اهمیت فراوان می ‌باشد.

 متقاضیان اصلی صنعت سوله ‌سازی را می ‌توان به دو گروه  تقسیم کرد. که در رابطه با گروه اول باید گفت که کار فرمایانی که به دنبال ایجاد کسب‌ و کار و توسعه کار خود هستند، و نیاز به فضای و کاربری بزرگی دارند که سوله‌ ها بهترین فضا را به آن‌ ها می‌ تواند بدهد.

در رابطه با گروه دوم هم باید گفت که، این گروه از کارفرمایان و کارآفرینان صنعتی و تولیدی هستند، که بعد از اجرای ایده خود نیاز به فضای فیزیکی برای هدف ها و اجرای کارایی خود دارند.

کاربرد سوله دست ‌دوم در مشاغل صنعتی:

باید گفت که صنعت نقش بسیار مهمی در رشد و اقتصاد هر کشور را ایفا می کند؛ و مشاغل صنعتی هم بخش عمده و وسیع هر کشور را دارا می ‌باشد؛ که کاربرد سوله‌ ها در آن ‌ها به‌ صورت واضح و قابل نمایان است.

 از تولید اجزا و قطعات کوچک ‌تر تا ماشین ‌آلات بزرگ و عظیم که در سوله‌ ها تولید و نصب می‌ شوند. از مهم ‌ترین مشاغلی که می ‌توان از کار کرده سوله در آن‌ها استفاده کرد، می ‌توان به مواردهایی همچون:

  • صنایع غذایی و مواد خوراکی
  • صنایع ساختمانی
  • تامین لوازم‌ یدکی ماشین‌ سازی از تولید تا مونتاژ
  • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
  • ورزشگاه‌ ها مجموعه فرهنگی ‌ورزشی
  • سالن‌ های همایش تئاتر و سینما
  • نمایشگاه دائمی و موقتی
  • پارکینگ‌ ها

در صنایع غذایی و مواد خوراکی کار با مواد غذایی دارای اجرای استاندارد ها و بهداشتی مناسبی می ‌باشد، و حائز اهمیت بسیار فراوانی هستند. به‌ همین دلیل است که باید برای نگهداری بهتر مواد غذایی سوله سرد خانه استفاده کرد.

 در کشتار گاه‌ ها به‌ منظور تامین گوشت خام در سرد خانه‌ ها، سوله ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. صنایع غذایی ، تولیدات کاشی سرامیک، شیر آلات درب و پنجره، همگی در سوله قابل‌ نصب و تولید می ‌باشند.

 قطعه‌ سازی و تامین لوازم یدکی قطعات ماشین ‌آلات و تجهیزات تامین قطعات صنایع خودرو سازی ساخت ابر تجهیزات صنعت کشاورزی و راه‌ سازی عمدتاً در فهرست کاربرد سوله ها قرار می‌ گیرد.

صنایع نفت و گاز یکی از مهم‌ ترین سوله های پتروشیمی می‌ باشد، که در ابعاد بزرگ و در سطح پروژه‌ های ملی و دولتی قرار دارد. بیشتر در مناطق نفت ‌خیز کشورمان نظیر: عسلویه ،اهواز، بندرعباس که میدان‌ های نفتی در آن‌ ها قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این نوع از سازه ها دارای کاربری مهم می ‌باشد و از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کاربرد سوله‌ ها در مشاغل خدماتی یکی دیگر از کاربرد سوله در سالن‌ های ورزشی می ‌باشد، که به دلیل عریض بودن و ارتفاع بالا مکان بسیار مناسبی برای برگزاری مسابقات ورزشی می ‌باشد.

بهترین فضا برای سالن تئاتر، استفاده از سوله می‎باشد. به دلیل نصب آسان و سریع این سوله ‌ها می‌توان نمایشگاه‌ های فصلی و دایمی ایجاد کرد. سالن‌ های نمایشگاه، معمولاً به‌ صورت عریض و طولانی ساخته می شوند. البته به‌ منظور مستقر شدن گروه ‌های شرکت ‌کننده، غرفه بندی می ‌شوند که در این‌ جا هم می ‌توان به کاربرد سوله اشاره کرد.

از اهداف ساخت سوله پارکینگ‌ ها می‌ توانند محلی مناسب برای پارک کردن خودرو ها، ایجاد مکان مناسب برای خودرو های بار بندی استفاده کرد. این دسته از سازه ها بسیار سبک می ‌باشند. سوله به‌ صورت سایبان دیوارکشی می‎شوند. یا پارکینگ طبقاتی مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

سوله‌ ها می ‌توان به‌ عنوان یک سازه ارزشمند باشند. نیاز گسترده‌ ای از مشاغل صنعتی را بر آورده می ‌کنند. در بعضی از مواد کاربرد سوله‌ ها به انجام امورات فرعی و کارهای جانبی هم خلاصه می‌ شود.  به عنوان مثال، سوله‌ پارکینگی که در محوطه‌ های کارخانه‌ ساخته می‌ شود. صرفاً برای اهداف ثانویه و فرعی مورد استفاده  قرار می گیرند.

انواع سوله ها بر اساس حجم کار

سوله ها بر اساس حجم کاری به سه دسته: سبک، سنگین و نیمه سنگین تقسیم بندی می شوند.در رابطه با سوله های سبک باید گفت که ،این دسته از سازه ها در صنعت مورد استفاده قرار نمی گیرند و اکثرا برای تامین هدف های فرعی مورد استفاده قرار می گیرند. سوله های سایبان نمونه هایی از سوله های سبک می باشند.

سوله های سنگین هم باید گفت نوعی از سوله هایی می باشندکه برای شغل های تولیدی و صنایع های سنگیم مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به بزرگی این سازه ها باید گفت که از این سازه ها بیشتر برای کار های بزرگی همچون نمایشگاه ها ، کارخانه ها و بیمارستان ها استفاده می کنند. البته این سازه ها از هزینه ها ی بالایی برخوردار هستند.

سوله های نیمه سنگین هم اغلب برای کار های صنعتی و تولیدی استفاده می شوند. ابعاد این دسته از سوله ها هم تقریبا بزرگ می باشندو بیشتر برای کارخانه جات های طراحی لوازم یدکی خودرو ها از آن استفاده می کنند.

امیدواریم این مقاله باعنوان کاربرد سوله دست ‌دوم برای شما مفید واقع شده باشد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!