کاربرد سوله

کاربرد سوله

برای دانستن کاربرد سوله بهتر است تا در ابتدا تعریفی از خود آن بدانید. سوله ها یکی از انواع سازه های فلزی هستند که دارای کاربرد های متعددی هستند. این سازه های فلزی، مزایای جالبی دارند که ممکن است بسیاری را متقاعد به استفاده از آن کند. در دهه های اخیر، کشور ما پیشرفت بسیار چشمگیری در زمینه صنعت و تولید داشته و همین امر باعث شده که نیاز به برپایی خط تولید، افزایش یابد. سوله های مختلف فضاهای بزرگی را ایجاد می کنند که قابلیت استقرار تجهیزات حجیم و بزرگ در خود را فراهم می کند. همچنین قابلیت استقرار چند خط تولید در موازات یکدیگر را نیز به وجود می آورد. حجم و ارتفاع زیاد سوله ها علاوه بر موارد ذکر شده، مزایای بسیار دیگری نیز دارد. این سازه ها بدون نیاز به ستون میانی، باعث به وجود آمدن فضای آزاد بدون وجود هیچ‌ مانعی می شود و در واقع به نوعی باعث افزایش بهره برداری از فضای در اختیار می گردد. در ادامه این مقاله به کاربرد سوله و مزایای که دارد اشاره بیشتری خواهیم کرد.

کاربرد سوله و انواع آن

کاربرد سوله و انواع آن بسیار فراوان است به نحوی که از آن ها در اغلب مکان های صنعتی و … استفاده می شود. سوله ها می توانند به صورت دست دوم نیز خریداری شوند. برای خرید سوله دست دوم باید نکاتی را در خصوص مهاربندی ، کیفیت و قیمت آن ها در نظر بگیرید. در بخش زیر به کاربرد سوله در مکان های مختلف اشاره کرده ایم.

  • استفاده در مشاغل صنعتی
  • کاربرد سوله در مشاغل تولیدی
  • استفاده در مشاغلی با مقیاس بزرگ
  • کاربرد سوله در مشاغل خدماتی
  • استفاده از سوله به عنوان سازه مکمل

سوله صنعتی

همانطور که می دانید صنعت، موتور محرک یک کشور است و پیشرفت و ترقی هر کشوری، در گرو انجام اصولی آن است. صنعت در هر کشور طیف وسیعی از شغل ها را در بر می گیرد و کاربرد و طراحی سوله در آن ها نقش ویژه ای دارد. برای گسترش بیشتر سیاست های صنعتی، شهرک های صنعتی فراوانی در نقاط مختلف کشور پدید آمده است و نیاز به سوله افزایش چشمگیری داشته است.

به عنوان مثال در صنایع غذایی و مواد خوراکی، که رعایت نکات بهداشتی در این صنایع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، استفاده از انواع مختلف سوله ضروری می باشد. به عنوان مثال وجود سوله سردخانه برای ماندگاری مواد خوراکی بسیار ضرورت دارد بطوریکه بدون آن، امکان ایجاد صنایع غذایی از بین خواهد رفت. همچنین در صنایع غذایی وابسته به گوشت نیز وجود سوله کشتارگاه، امری بدیهی و ضروری است.

سوله صنعتی

مشاغل تولیدی

در مشاغل تولیدی از جمله قطعه سازی و تولید لوازم یدکی، نیاز به فضای فراوان برای جای گیری تجهیزات ضروری است. همچنین به دلیل تنوع ابزارآلات تولید شده ، نیاز به فضاهای زیاد برای انبار کردن وجود دارد. در این مشاغل، به علت حساسیت تولید قطعات کوچک و… نیاز به تخصص فراوانی است که وجود سوله را ضروری می کند.

مشاغل بزرگ مقیاس

یکی از انواع مشاغل بزرگ مقیاس را می توان صنایع وابسته به نفت، گاز و پتروشیمی نام برد. این پروژه ها که در سطح ملی و دولتی در حال اجراست به فضاهای بسیار بزرگ نیاز دارد که سوله، گزینه ی بسیار خوبی در این مورد است. همانطوری که هم اکنون سوله های پتروشیمی بسیار فراوانی در نواحی غرب، جنوب و جنوب غربی قابل مشاهده هستند. حتی در صنایعی که به طور غیر مستقیم به نفت و گاز و پتروشیمی وابسته هستند هم وجود سوله ها الزامی است.

مشاغل خدماتی

سالن های ورزشی و مجموعه های فرهنگی ورزشی، دسته‌ی دیگری از مشاغل هستند که وجود سوله به آن ها گره خورده است. در این مجموعه ها سوله هایی با سقف های بلند و دهانه های وسیع دیده می شود که محل مناسبی برای برگزاری انواع ورزش ها را فراهم می کند.

علاوه بر سالن های ورزشی، سینماها و تئاترها از فضاهای دیگری هستند که می توان برای تامین فضایشان، از سوله ها استفاده کرد و کاربرد سوله در آن ها به وفور دیده می شود. با بهره گیری از سوله ها می توان فضای وسیعی را برای برگزاری بهینه اجتماعات و جلسات به وجود آورد. نمایشگاه های موقت یا دائمی و همچنین پارکینگ ها از موارد دیگری هستند که برای ایجاد فضای مناسب، می توان از سوله ها بهره برد.

سازه مکمل

علاوه بر موارد کاربرد سوله که در بالا اشاره شد، گاهی شرایطی پیش می آید که سوله امورات فرعی و جزئی را پشتیبانی می کند. برای مثال احداث سوله کوچکی کنار سوله بزرگ که صرف اموراتی غیر از هدف اصلی می شود.

سازه مکمل

مزایای استفاده از سوله ها

سوله ها مزایایی دارند که ممکن است هر کسی را ترغیب به احداث آن کند. در ادامه به برخی از مزایای سوله ها می پردازیم.

هزینه کم

یکی از موارد مهم که برای ساخت هر سازه ای مورد توجه قرار می گیرد، هزینه آن است. سوله ها سازه های ارزانی به حساب می آیند که در برابر کاربرد های بسیار متعدد و مفید آن، بسیار مقرون به صرفه هستند.

برای کاهش هزینه در ساخت سوله ها، راه حلی وجود دارد که آن، استفاده از سوله دست دوم است. این سوله های دسته دوم، نه تنها باعث کاهش چشمگیر هزینه ها می شوند، بلکه از زمان لازم برای احداث آن می کاهند. بنابراین برای صرفه جویی مفید در هزینه ها، استفاده از سوله ارزان دست دوم بسیار توصیه می شود. البته برای خرید سوله های دست دوم باید با تحقیق وارد عمل شد. خرید سوله دست دوم به کارشناسی نیاز دارد تا سوله هایی با کیفیت خوب خریداری شود.

مقاومت

یکی دیگر از دلایل فراوانی کاربرد سوله، مقاومت آن است. با توجه به محیطی که قرار است سوله در آنجا احداث شود، مهندسان و متخصصان تصمیم می گیرند تا از چه جنس سوله ای استفاده کنند. برای مثال برای جلوگیری از زنگ زدن سوله های فلزی، می توان آن ها را به صورت دوره ای رنگ زد تا از بروز آسیب جلوگیری شود.

سبک بودن

سوله ها نسبت به سایر سازه های سنتی از وزن بسیار کمتری برخوردار هستند.

تعمیر و نگهداری

 قطعات سوله ها قابلیت باز و بسته شدن دارند و این موضوع باعث کاهش هزینه ها نسبت به سازه های سنتی رایج می شود.

ایمنی

اگر سازه اصولی و بر طبق استاندارد های روز دنیا ساخته شود، از امنیت بسیار خوبی برخوردار خواهد بود که به صاحب آن این امکان را می دهد تا چند دهه بتوانند از آن استفاده کند.

سخن پایانی !

سوله ها فضاهایی هستند که با توجه به پیشرفت صنعت و تولید، بسیار رواج پیدا کردند و شناخت دقیق کاربردها و مزایای آن، به مصرف کننده این امکان را می دهد با آگاهی کامل تر دست به انتخاب بزند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با کاربرد سوله ها آشنا سازیم.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!