سوله دست دوم با کیفیت و قیمت مناسب

با استفاده از سوله دست دوم بجای سوله های نو شما می توانید در کسب و کار خود هزینه قابل توجهی را صرفه جویی کنید. برای راه اندازی کسب و کار های جدید سوله دست دوم همواره گزینه ای جذاب و منطقی می باشد.

شرکت ایران سوله هدف بر راهنمایی صاحبان کسب و کار و صنعت سراسر ایران در خرید سوله دست دوم دارد. در ادامه سعی می کنیم تمام جوانب مهم و مربوط به سوله های دست دوم را پوشش دهیم. در صورتی که به مشاوره جهت خرید سوله دست دوم نیاز داشتید با ما تماس بگیرید.

سوله دست دوم

سوله دست دوم چیست؟

سوله دست دوم سازه ای است که قبلا در جای دیگری مورد استفاده قرار گرفته و برای استفاده در مکان جدید و با کاربرد جدید اصلاحات و تغیراتی روی آن اعمال می شود و سوله دوباره استفاده می شود. خرید سوله دست دوم مزایای زیادی از جمله کاهش هزینه ی اضافی را برای شما به همراه دارد

ویژگی ها و مزایای سوله دست دوم

با توجه راه‌اندازی کسب‌ وکارهای جدید و مختلف که در حوزه‌های مختلف فعال هستند، در میان این کسب و کار های تازه را انداخته شده خرید سوله های سبک و سوله های دست دوم نیز رونق بسیار بیشتری در مقایسه با گذشته پیدا کرده است.

مزایای سوله دست دوم در موارد زیر قابل مشاهده است:

 • سوله های دست دوم قیمت مناسب و همچنین جهت نگهداری سوله ها هزینه بسیار پایین در نظر گرفته می شود.
 • فونداسيون سبکتر در مقایسه با سازه‎هاي مشابه تيرورق
 • سوله های دست دوم امکان طراحي و اجراي سازه‎هايي با ابعاد بزرگ دارند.
 • انعطاف پذيري بالای سوله دست دوم
 • امکان استفاده از مصالح متنوع در ساخت و ساز های سوله دست دوم
 • توانايي اجراي سازه‎هايي مختلف سوله های دست دوم و همچنین با اشکال متنوع
 • قابلیت جابجایی ، حمل و نصب مجدد سوله های دست دوم
 • عایق کاری سقف و دیوارهای سوله دست دوم
 • نمای شیک آن و همچنین صرفه جویی در زمان
 • طراحی سوله ها براساس آخرین استاندارد
 • استحکام و ایمنی بالا: اگاه باشید که این نوع سوله ها از استحکام و ایمنی بسیار بالایی در مقابل عوامل محیطی مخرب همچون زلزله، برف، باد و … برخوردار هستند.
 • امکان استفاده از مصالح متنوع در ساختار، نمای شیک، عایق کاری سقف و دیوار و امکان طراحی و اجرای سازه‎هایی با ابعاد بزرگ از دیگر قابلیت ها و مزیت های سوله های دست دوم به شمار می آیند که قابل مشاهده نیز هستند.
 • محکم و پایدار: یک واحد مستعمل امکان دارد که دقیقاً در سطح یک سوله جدید عمل نکند، اما این به این معنی نیست که قابل اعتماد نباشد. سازه های قدیمی سوله هنوز هم می توانند محکم و پایدار باشند. در ضمن به یاد داشته باشید، سوله دست دوم مترادف با درجه دوم نمی باشد. همچنین شما می توانید بسیاری از واحدهای با کیفیت خوب را در آنجا مشاهده کنید.

معایب سوله دست دوم

در این قسمت سعی می کنیم صادقانه اطلاعاتی در مورد معایب و مشکلاتی که سوله دست دوم می تواند داشته باشد در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. داشتن اطلاعات واقعی در مورد ریسک های خرید سوله دست دوم می تواند شما را در این تصمیم گیری برای کسب و کار خود کمک کند.

کیفیت سازه ها

اگر بخواهیم مقایسه ای بین سوله نو و سوله دست دوم و سایر شعبه ها داشته باشیم، می توان گفت که سوله دست دوم نسبت به سوله ی نو، از کیفیت سازه ای کمتری برخوردار است. علاوه بر کیفیت پایینتر سازه ها در سوله دست دوم، می توان به معایبی دیگر اشاره نمود؛ همچنین موارد دیگری در زمینه معایب سوله نیز وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم

محاسبات فنی و مهندسی

مورد دیگر این است که هنگامی که کسی ساخت سوله نو را بر عهده می گیرد، محاسبات مهندسی و متناسب با متراژ زمین شما و طبق خواسته شما را زیر نظر خودتان در سوله سازی ها انجام می دهد. همین مورد باعث بهتر شدن کارایی سوله و نیز مهندسی بودن آن می شود. در حالی که در اکثر سوله های دست دوم مهندسی سازه آنچنان صورت نمی پذیرد.

تضمین ایستایی سوله

مهمتر از آن این است که همانطور که احتمالا از آن با خبرید، سوله سازان طبق آیین نامه و ضوابط، باید حداقل ۲۰ سال ایستایی سازه را تضمین نمایند. در سوله های نو، دفترچه محاسبات واقعی و متناسب با شرایط اقلیمی و نوع کاربری ارائه می گردد و در آن مهندس محاسبه گر، نظارتگر و سازنده باید حتما آیین نامه ها را به صورت کاملا صحیح اجرا نمایند؛ این مورد در خصوص سوله های نو اجباری است؛ اما در مورد سوله های دست دوم در بسیاری از موارد این نکته رعایت نمی شود.

خرید سوله ارزان

برای خرید سوله دست دوم همین الان اقدام کنید!

 برای گسترش و رونق کسب و کار خود همین الان سوله دست دوم متناسب را سفارش دهید و یا برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

قیمت سوله دست دوم

ساخت یک متر مربع سوله ممکن است هزینه‌های متفاوتی را به دنبال داشته باشد که متاثر از عوامل مختلفی مانند محل احداث، مساحت، کاربری، مشخصات فنی و نوع مصالح است. با افزایش ارتفاع سوله، هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ اما انتخاب سوله دست دوم می‌تواند راهکار هوشمندانه‌ای برای کاهش هزینه‌های ساخت باشد.

استفاده از سوله دست دوم به شما کمک می‌کند تا از هزینه‌های ساخت کاسته و مبلغ را در بخش‌های دیگری از پروژه سرمایه‌گذاری کنید. می‌توان گفت که هزینه خرید سوله دست دوم با ارتفاع ۶ متر، ممکن است حدود 1.050.000 تومان برای هر متر مربع باشد.

با توجه به نوسانات زیاد قیمت در بازار فولاد و علاوه بر این، هزینه‌های طراحی و ساخت، باید این موضوع را در نظر داشت که معمولا ممکن است هزینه تمام شده برای یک سوله نو به لحاظ مالی، مقرون به صرفه برای کارفرمایان نباشد. از طرف دیگر، سوله‌های دست دوم بدلیل نداشتن هزینه‌های اولیه ساخت و هزینه‌های نگهداری کمتر، و همچنین برخورداری از قیمت پایین‌تر متریال نسبت به اسکلت‌های نو، می‌توانند گزینه مناسبی برای کسب و کارهای کوک و نوپا باشند.

سوله دست دوم

انواع سوله دست دوم

سوله دست دوم از نظر ساخت با سوله نو تفاوت چندانی ندارد و همانطور که گفته شد فقط بازسازی مجدد شده و برای استفاده دیگری در نظر گرفته می‌شود. تنها تفاوت سوله دست دوم با سوله نو در قدمت مصالح به کار رفته شده و کیفیت آن است و در نوع سوله فرقی وجود ندارد. انواع سوله دست دوم 3 نوع کلی را در بر می‌گیرند:

سوله خرپایی دست دوم

سوله‌های خرپایی به عنوان یک گزینه جذاب برای افرادی است که به دنبال تنوع و پیچیدگی سازه هستند. این نوع سوله‌ها به دلایلی از جمله افزایش انعطاف‌پذیری و عدم محدودیت‌ها در استفاده، درخواست اجرای زیادی دارند. با این حال، ممکن است در برخی موارد که اندازه دهانه کمتر از 18 متر است، قیمت آنها نسبت به سوله‌های قدیمی و سنتی مقداری بیشتر باشد. اما در مواردی که اندازه دهانه بیشتر از 18 متر است، قیمت این سازه‌ها مقرون به صرفه و مناسب خواهد بود و با سوله‌های سنتی از نظر اقتصادی همتراز خواهد بود.

سوله تیر ورقی دست دوم

این نوع سوله به دلیل قدیمی بودن نوع ساخت آن در کشورهای دیگر عملا سالهاست درخواتی ندارد اما در ایران همچنان طرفداران خاص خودرا داشته و درخواست ساخت سوله تیر ورقی همچنان به سازندگان ارائه می‌شود. از عمده دلایل تقاضای این نوع سازه قدیمی می‌توان به عدم به‌روزرسانی دانش و فناوری توسط سازندگان و تولیدکنندگان در ایران اشاره کرد که همچنان از روش‌های سنتی برای ساخت این ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. همچنین عدم آگاهی متقاضیان نسبت به انواع جدیدتر سوله نیز از دیگر دلایل استفاده این سازه‌ها می‌باشد.

سوله UBM دست دوم

متریال اصلی به کار رفته در این سوله‌ها ورق گالوانیزه است که امکان طراحی و پیاده سازی مدل‌های خاصی از سوله را فراهم می‌کند. سوله‌های UBM به شکل قوسی کامل ساخته می‌شوند و به طور معمول دارای فرمی شبیه به یک تونل هستند. برای عایق‌سازی سقف این نوع سازه‌ها از پلی‌اورتان استفاده می‌شود. از آنجایی که در روند ساخت این نوع سوله از فولاد استفاده نمی‌کنند، قیمتی کمتر نسبت به دیگر انواع سوله‌ها دارند.

انواع سوله از نظر ابعاد دهانه

سوله‌ها از نظر ابعاد دهانه به اندازه‌ها مختلفی تقسیم می‌شوند:

 • سوله دست دوم دهانه 12
 • سوله دست دوم دهانه 16
 • سوله دست دوم دهانه 20

در چندسال اخیر سوله دست دوم دهانه 20 طرفداران زیادی را به سمت خود جلب نموده است که علت آن ابعاد زیاد، قیمت مناسب، کاربردهای متعدد صنعتی، نطامی و … می‌باشد.

نکات مهم طراحی سوله

نکاتی در طراحی سوله وجود دارد که هنگام خرید سوله دست دوم باید به آن ها توجه ویژه کرد. زیرا عدم رعایت آن ها می تواند بعد از خرید و نصب سوله به ما خسارت های فراوان و جبران ناپذیری بزند. مهم ترین این نکات عبارتند از:

 • پیش بینی بارگذاری بار مرده مثل بار برف و باران
 • پیش بینی و تخمین بار جانبی مثل باد و طوفان
 • پیش بینی نیاز نصب جرثقیل و محاسبه بار آن
نکات مهم طراحی سوله

تفکرات اشتباه درباره سوله دست دوم

زمانی که مشتریان اطلاعاتی درباره ی سوله دست دوم بدست می آورند و یا با مشورت می کنند متوجه می شویم که تصورات اشتباهی درباره ی خرید سوله کارکرده دارند که باعث گمراهی آنها می شود اکنون برخی از این اشتباهات را بررسی می کنیم.

قطعات کهنه و کارکرده

خیلی از افراد اعتقاد دارند چون سوله ها دست دوم هستند قطعات سازه کارکرده و کهنه است و باعث عدم استحکام و مقاوت سوله می شود. اما در ایران سوله تمامی قطعات قبل از استفاده تست و بررسی می شوند در صورت رعایت استانداردها استفاده می شوند.

خرید سوله دست دوم

شک در تفاوت قیمت

به علت تفاوت قیمت سوله نو و دست دوم (40 تا 50 درصد تفاوت قیمت) گمان می کنند که سوله کارایی خوبی نخواهد داشت و نسبت به آن شک می کنند. اما چون این سوله ها دست دو هستند و از قبل ساختار آنها چیده شده است هزینه ی کمتری دارند.

حس محدود شدن

به دلیل اینکه این سوله ها از قبل ساخته شده اند، بسیاری از افراد فکر می کنند این ثابت بودن ابعاد آن ها را با مشکل مواجه می کند و ممکن است در کاربری آن اختلال ایجاد کند. در صورتی که با مشاوره درست و بیان انتظارات، سوله مناسب به آن ها پیشنهاد داده می شود که 90 درصد انتظارات آن ها را برآورده می کند.

آشنایی با نکات مهم جهت خرید ایده آل سوله دست دوم

با توجه به اینکه این نوع سوله ها قبلا مورد استفاده قرار گرفته اند باید با یکسری نکات مهم و ایده آل آشنا بود تا بتوان بهترین نتیجه ممکن را از خرید خود به دست آورد. از اینرو توجه به نکات زیر در هنگام خرید کمک بسیار زیادی را به متقاضیان خواهد کرد.

وزن سوله دست دوم: یکی از نکات مهم در انتخاب خرید سوله دست دوم این است از خرید سوله های کارکرده بر اساس وزن خوداری نمایید. زیرا این نوع سوله ها به دلیل اینکه از وزن سنگینی برخوردار هستند در بیشتر مواقع از سوله نو هم گران تر می شوند. از اینرو بهترین روش این است که سوله کارکرده را به صورت متر مربع خریداری نمایید. زیرا در این حالت سوله دست دوم خریداری شده ۳۰ درصد ارزان تر از سوله های نو می باشد و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

کیفیت سوله دست دوم: از دیگر نکاتی که باید در هنگام خرید مورد توجه کاربران و متقاضیان قرار گیرد بررسی کیفیت سوله ها می باشد. بنابراین یکی از راه های تشخیص با کیفیت بودن سوله ها بررسی میزان اصطکاک سوله یا پوسیدگی قطعات آن است زیرا هرچه مدت زمان استفاده از سوله ها بیشتر باشد به همان اندازه اصطکاک و پوسیدگی قطعات نیز بیشتر خواهد شد. از اینرو در هنگام خرید باید به سال ساخت سوله های دست دوم مورد نظر به خوبی توجه و دقت داشته باشید.

ابعاد سوله: از دیگر نکات مهم و کلیدی که باید در موقع خرید به آن توجه داشته باشید ابعاد سوله است. ابعاد سوله باید مشخصات مکانی که قرار است سوله در آن نصب شود به خوبی مطابقت داشته باشند تا امکان نصب سوله در مکان مورد نظر وجود داشته باشد. زیرا در غیر اینصورت نصب سوله به هیچ وجه امکانپذیر نخواهد بود و باعث به وجود آمدن هزینه های اضافی و زیاد دیگر برای کاربران خواهد شد.

محل اجرای سوله: توجه به محل اجرای سوله قبل از انتخاب سوله از دیگر مواردی است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. بنابراین باید با توجه به منطقه مورد نظر اقدام به انتخاب سوله نمایید و منطقه مورد نظر را از لحاظ زلزله و میزان بارش برف و باران به خوبی بررسی نمایید تا از خسارت جبران ناپذیر آینده به نوعی جلوگیری نمایید. برای مثال در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و مرطوبی هستند نمی توان از سوله های کارکرده ای که معمولی یا بازسازی شده ایی هستند استفاده نمود زیرا سوله ها در این گونه مناطق به دلیل اکسیده شدن ظاهر بسیار بدی را پیدا خواهند کرد.

اتصالات سوله:  همانطور که می دانید سوله به سقف شیب داری گفته می شود که دارای اتصالات پیچ و مهره می باشد. از اینرو در هنگام خرید سوله دست دوم باید به این اتصالات توجه و دقت خاصی را داشته باشید. زیرا در صورتی که این پیچ و مهره ها زنگ خورده باشند قابل استفاده نخواهند بود و باعث به وجود آوردن هزینه های اضافی و گزاف خواهد شد.